-

تصفیه فاضلاب قالیشویی

آب جزء لاینفک در تمامی صنایع و خطوط تولیدی به شمار می رود. اما در این بین برخی از صنایع مانند قالیشویی ها، از لحاظ مصرف آب در صدر لیست قرار می گیرند. در این متن منحصراً در باب پاکسازی و تصفیه فاضلاب قالیشویی ها صحبت می شود.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی، قصد دارد در این مقاله به شرح انواع روش و تجهیزات مورد استفاده در پروسه تصفیه فاضلاب قالیشویی ها می پردازد.

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده و مصرف آب خود هم باشید.

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

پیش گفتار

با توجه به رشد روز افزون جمعیت و ارتقاء سطح بهداشت عمومی شاهد تاسیس و پیشرفت صنایع قالیشویی هستیم. هر چند که این موضوع می ‌تواند به نوبه خود تاثیر مثبتی در سطح بهداشت عموم مردم داشته باشد. اما این در صورتی است که کارفرمایان چنین فضاهایی بتوانند آب مصرفی را مدیریت کنند.
همانطور که مستحضر هستید در این سالها با مبحث کم آبی مواجه می باشیم. از این رو باید بیش از پیش در مصرف این مایه حیات صرفه جویی کنیم. یکی از اعمال مفیدی که به منظور صرفه جویی آب میتوان انجام داد پاکسازی مجدد آب مصرفی است.

آب جزء لاینفک در تمامی صنایع و خطوط تولیدی به شمار می رود. اما ممکن است در این بین برخی از صنایع از لحاظ مصرف آب در صدر لیست قرار گیرند. قالیشویی ها نیز جزء این گروه هستند. حال قرار است در این متن منحصراً در باب پاکسازی و تصفیه فاضلاب قالیشویی ها صحبت کنیم. اهمیت تصفیه آب در این صنایع تنها محدود به کاهش مصرف آب نمی شود بلکه به علت استفاده از انواع شوینده ها ممکن است پساب تولیدی سمی و آسیب زننده باشد. ضمن آنکه می توان از آب تصفیه شده در سایر مصارف استفاده نمود.

حال این سوال مطرح می شود که؛ روند پاکسازی به چه طریقی انجام می شود؟ آیا استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب در نهایت سبب کاهش هزینه ‌های کاربر می شوند؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه شوید.
چنانچه شما هم مالک چنین فضایی هستید و تمایل به استفاده از یک پکیج مناسب برای پاکسازی آب های مصرفی و پساب های تولید شده دارید می توانید تمامی اطلاعات لازم را با مطالعه این مقاله کسب کنید.

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

 

تصفیه فاضلاب قالیشویی

پساب قالیشویی ها حاوی چه ترکیباتی هستند

فاضلاب تولیدی می تواند شامل انواع دترجنت ها، مقدار زیادی رنگ، الیاف، انواع ذرات معلق و موارد این چنینی باشد. به منظور محاسبه پساب تولیدی می توانید از این فرمول استفاده کنید:
تقریباً در ازای شستن هر متر مربع حدود ۳۰ الی ۳۵  لیتر آب مصرف می شود. طبق محاسبات انجام شده بالای ۹۰ درصد این آب به عنوان فاضلاب محسوب می شود. یعنی به عبارتی ضریب تبدیل آب به فاضلاب در چنین فضاهایی بالای ۹۰ درصد است. این عدد گواه از حجم مصرف بسیار زیاد آب در قالیشویی ها دارد.

انواع متد استفاده شده برای پاکسازی آب های مصرفی

به منظور تصفیه فاضلاب قالیشویی می توان از انواع متدها کمک گرفت. این متدها شامل طرق فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می شوند. اما به طور کلی در اغلب پکیج ها این روش ها به شکل ترکیبی و مختلط استفاده می شوند. در ادامه به طور جزئی تر با این روش ها آشنا خواهیم شد.

خنثی سازی فاضلاب

این پروسه یکی از مراحل مهم انجام شده در ضمن پاکسازی پساب قالیشویی ها است. پساب ها حاوی حجم زیادی از دترجنت (شوینده) هستند. از خصایص اصلی تمامی دترجنت ها این است که به منظور حل نمودن چربی؛ اغلب با pH قلیایی تولید می شوند. چرا که در غیر این صورت ویژگی شویندگی آنها در آب های چرب بی اثر خواهد شد. این موضوع به عنوان یک چالش در روند تصفیه به شمار می رود.
برای آنکه پروسه خنثی سازی در این مرحله انجام پذیرد از اسیدهای نسبتاً ضعیف کمک گرفته می شود.

پروسه چربی گیری

یکی از اجزای لازم در تمامی پکیج های تصفیه فاضلاب این تجهیزات هستند. این ابزارها نقش خود را با تفکیک نمودن چربی از پساب ایفا می کنند. دترجنت ها برای آنکه بتواند چربی های موجود در سطح قالی ها را در خود حل کنند واجد یک سر چربی دوست هستند. با این تفاسیر حضور سورفکتانت ها می تواند موجب چرب شدن پساب های تولیدی گردد. چنانچه چربی ها تفکیک سازی نشوند به علت تجمع آنها؛ پس از مدتی تمامی مجاری و لوله های خروجی دچار گرفتگی خواهند شد. این موضوع لزوم حضور یک دستگاه تصفیه را بیش از پیش پررنگ میکند.

پکیج تصفیه پساب قالیشویی

تصفیه فاضلاب قالیشویی با روش های بیولوژیکی

از دیگر متد استفاده شده در پاکسازی پساب قالیشویی ها استفاده از میکروارگانیسم های مفید می باشد. به علت حضور انواع زباله و ضایعات غذایی احتمال حضور باکتری های بیماری زا و سموم در این پساب ها زیاد است. روش بیولوژیکی به دو طریق “هوازی” و “بی هوازی” انجام می پذیرد.
در روش هوازی از مخزن های سپتیک تانک + هوادهی های گسترده (به منظور انتقال اکسیژن به میکروارگانیسم های تجزیه کننده و مفید) کمک گرفته می شود. استفاده از لجن فعال یکی از روش های بیولوژیکی هوازی به شمار می رود.
در روش بی هوازی از مخازن و یا تالاب هایی استفاده می شود که شرایط خلاء در آنها برقرار است. عموما این روش در تصفیه صنایع غذایی و آشامیدنی کاربرد دارد اما در قالیشویی ها نیز می تواند مثمر ثمر باشد.

پروسه انعقاد و لخته سازی


در ابتدا باید با کمک ترکیبات شیمیایی مرحله انعقاد شیمیایی انجام پذیرد. سپس در گام بعدی با تشکیل کلوئید های سنگین و ایجاد لخته شاهد ته نشین شدن ترکیبات جامد و معلق در آب خواهیم بود.
البته به منظور منعقد کردن ترکیبات موجود می توان از روش انعقاد الکتروشیمیایی نیز استفاده کرد. تفاوت این روش با حالت پیشین این است که به جهت خنثی سازی بار سطحی پساب از دو الکترود کمک گرفته می شود.

 فیلتراسیون پساب

در این روش عملیات فیلتراسیون به دو طریق  “فیلتر با کمک شن و ماسه” و “فیلتر با کمک ممبران” انجام می پذیرد.

پروسه ضدعفونی در تصفیه فاضلاب قالیشویی

این پروسه به ۳ طریق “اوزون دهی با کمک ازن ساز”، “تابش نور فرابنفش  با کمک نور UV “و  “کلرزنی” صورت می پذیرد. از آن جایی که احتمال حضور میکروارگانیسم های مضر در پساب قالیشویی ها وجود دارد پس در مرحله نهایی به منظور از بین بردن قطعی آنها از این روش ها کمک گرفته می شود.

ضدعفونی و گندزدایی پساب

تصفیه فاضلاب قالیشویی و تجهیزات مورد استفاده

 در کنار تمامی متدهای مطرح شده یک سری ابزار و تجهیزات نیز استفاده می شوند که به شرح زیر هستند :

  • آشغالگیرها
  • متعادل ساز ها
  • تجهیز اختلاط سریع
  • تجهیز لخته ساز
  • مخازن های ته نشینی
  • فیلتر شنی
  • فیلتر کربن فعال
  • بخش ‌های مربوط به گندزدایی و رفع بو

سخن پایانی و نتیجه گیری

چنانچه قصد تعبیه و نصب این تجهیزات را دارید می‌ توانید از تجارب مشاورین و متخصصین این حوزه در شرکت عرضه کننده کمک بگیرید. متخصصان با توجه به شرایط قالیشویی، حجم آب مصرفی، دترجنت های استفاده شده و …  بهترین حالت را به شما پیشنهاد خواهند داد.

برای مطالعه ی مقاله های بیشتر در این زمینه می توانید به این لینک مراجعه کنید.


همچنین میتوانید درباره سیستم های تصفیه فاضلاب رستوران ها مطالعه کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.