دسته‌بندی نشده

تصفیه فاضلاب الکل سازی

آلاینده اصلی در این فاضلاب الکل است که میزان آلودگی این فاضلاب برای بدن بسیار زیاد است و می تواند با ورود به رودخانه ، آبزیان را نیز از بین ببرد. پردازش این فاضلاب بسیار مشکل است و هر سازنده الکل باید متناسب با صنعتی که دارد، در مورد تصفیه فاضلاب الکل سازی  چاره ای اندیشد، چرا که به طور قابل توجهی می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی، قصد دارد در این مقاله به راهکار تصفیه فاضلاب الکل سازی و بازگردانی آن برای مصرف مجدد پرداخته و انواع روش های تصفیه این فاضلاب را بررسی کند.

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده و مصرف آب خود هم باشید

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

فاضلاب الکل صنعتی فاضلابی است که هیدرولیز در فرآیند تولید الکل صنعتی تولید می شود. این فاضلاب مایع دارای رنگ قهوه ای روشن است. آلاینده اصلی در این فاضلاب الکل است که مقدار COD فاضلاب جامد چیزی حدود ۲۰۰۰۰ است. میزان آلودگی این فاضلاب برای بدن بسیار زیاد است و می تواند با ورود به رودخانه ها، آبزیان را نیز از بین ببرد. پردازش این فاضلاب بسیار مشکل و دشوار است و هر سازنده الکل باید متناسب با صنعتی که دارد، در مورد تصفیه فاضلاب الکل سازی  چاره ای اندیشد، چرا که به طور قابل توجهی می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

اگرچه واحدهای زیادی برای انتخاب فرآیند شیمیایی و روش بیولوژیکی برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد اما سرانجام اینکار را رها می کنند، چرا که هزینه پردازش این نوع فاضلاب بسیار زیاد است و نتیجه تصفیه فاضلاب الکل سازی با این روش ها بد است. شرکت پویا ژن آزما تا به امروز توانسته با عرضه سیستم های تصفیه فاضلابی، یک سیستم تصفیه فاضلاب مقرون به صرفه را به مشتریان خود معرفی کند.

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

الکل سازی

 

راهکارهای تصفیه فاضلاب الکل سازی

برای تصفیه این نوع فاضلاب روش های بسیاری اختراع شده که در اینجا قصد داریم به یکی از بهترین اختراعات بپردازیم. هدف این اختراع ارائه نوعی تصفیه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست است که می تواند در دراز مدت تصفیه فاضلاب و بازیابی فن آوری الکل صنعتی را به طور ثابت انجام دهد. پردازش در این روش به این ترتیب است:

 • فاضلاب الکل ابتدا در واحد جذب قرار می گیرد.
 • تحت تأثیر مواد جذب داخلی، دستگاه هنگام جذب مواد در حالت اشباع متوقف می شود تا فاضلاب به واحد جذب برسد.
 • الکل در فاضلاب و سایر ارگانیسم ها بر روی ماده جاذب جذب می شود.
 • پس از فیلتراسیون جذب، فاضلاب مستقیم به تصفیه خنثی کننده مخزن تصفیه ارسال می شود.
 • در واحد جذب، ترکیب شستشو را اضافه می شود.
 • سپس الکل جذب شده شسته می شود.
 • ترکیب شستشو که حاوی الکل است، مجدداً به کارخانه فرستاده می شود.
 • از شکستن فاصله با تقطیر نقطه جوش برای خروج از ترکیب شستشو و الکل غلیظ استفاده می شود.
 • از ترکیب شستشو برای تمیز کردن گردش آب پس از بازیافت استفاده می شود.

 

از آنجایی که این روش از فناوری تصفیه فاضلاب الکل سازی استفاده می کند، در نتیجه مقدار COD فاضلاب را به طور گسترده کاهش می دهد که می تواند ارزش آب را به دست آورد و هزینه پردازش را کاهش می دهد. فشار دفع این روش تصفیه فاضلاب الکل سازی می تواند باعث بهبود این نوع فاضلاب ها جهت استفاده مجدد در کارخانه ها شود.

جنبه مفید تصفیه فاضلاب الکل سازی

صنعت الکل سازی یکی از پرطرفدارترین صنایع در بین همه صنایع و عامل اصلی رشد اقتصادی جهان است اما متأسفانه این صنایع نیز یکی از منابع اصلی آلودگی محیط زیست محسوب می شوند. فاضلاب صنعت الکل برای آبزیان و اکوسیستم زمینی بسیار سمی است. این فاضلاب حاوی غلظت بالایی از اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی، اکسیژن شیمیایی، تمام جامدات، مواد آلی، پتاسیم و سولفات ها و ویژگی های اسیدی بالا است.

به دلیل محتوای زیاد مواد سمی، در صورت مقادیر بیش از حد، تأثیر نامطلوبی بر ساختار خاک و آب ها می گذارد. به این ترتیب پیگیری تصفیه فاضلاب الکل سازی به صورت فردی برای کارخانه ها باید به طور جدی دنبال شود. در منابع آبی، الکل قدرت نفوذ نور خورشید را کاهش می دهد و باعث کاهش فعالیت فتوسنتزی گیاهان آبزی، محتوای اکسیژن محلول در آب ها و مناطق خشک می شود. به این ترتیب باعث اثرات ژنوتوکسیک و فیتوتوکسیک بر روی حیوانات و گیاهان می شود.

 

سیستم تصفیه فاضلاب الکل سازی

فاضلاب کارخانجات الکل سازی و سایر کارخانجاتی که از ملاس به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند، به دلیل داشتن بار آلی بسیار زیاد، بالا بودن شاخص هایBOD چیزی حدود ۵۰,۰۰۰ وCOD   چیزی حدود ۱۰۰,۰۰۰، رنگی بودن فاضلاب و داشتن ترکیبات سمی همچون فنول، به صورت مستقیم قابل دفع نیستند و همانطور که بیان شد یکی از مشکلات عمده زیست محیطی محسوب می شود.

روش های فیزیکی و شیمیایی مانند روش های جذب سطحی، فرآیند های غشایی، تبادل یونی و اکسیداسیون شیمیایی برای تصفیه فاضلاب الکل سازی اقتصادی نمی باشد. شرکت پویا ژن آزما با استفاده از تلفیقی از انواع روشهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی که اساس آن بیوفیلتر می باشد قادر به ساخت سیستم تصفیه فاضلاب الکل سازی و سایر کارخانجاتی که از ملاس استفاده می کنند می باشد.

مزایای سیستم تصفیه فاضلاب الکل سازی پویا ژن آزما

بر اساس موارد گفته شده، تصفیه فاضلاب الکل سازی یکی از مهمترین فرایندهایی است که می بایست در یک کارخانه الکل سازی به آن به طور جدی پرداخته شود. سیستم تصفیه فاضلاب الکل سازی پویا ژن آزما مزایای زیر را در بر دارد:

 • کاهش ۹۵ تا ۹۹ درصد انواع آلاینده ها از آب و فاضلاب آلوده تا حد مجاز سازمان حفاظت محیط زیست
 • فرایند تصفیه فاضلاب الکل سازی بصورت پیوسته و بدون نیاز به حوضچه های بتنی انجام می شود.
 • قابلیت استفاده مجدد از آب خروجی
 • نیاز به کمترین فضای ممکن
 • استفاده و نگهداری آسان و کم هزینه
 • قابل حمل و جابجایی
 • راه اندازی اتوماتیک و آسان
 • قیمت مناسب و هزینه راهبری اندک

همچنین میتوانید درباره سیستم های تصفیه فاضلاب کشتارگاه مطالعه کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.