-

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

صنایع غذایی جزء مشاغلی محسوب می شوند که بهره گیری از آب بخش لاینفک مجموعه به شمار می رود.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی، قصد دارد در این مقاله انواع متدهای تصفیه فاضلاب صنایع غذایی را بررسی کند.

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده و مصرف آب خود هم باشید.

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

کلیه روش های قابل اجرا در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

صنایع غذایی جزء مشاغلی محسوب می شوند که بهره گیری از آب بخش لاینفک مجموعه به شمار می رود. به علت ترکیبات موجود در فاضلاب، پساب های این صنایع جز فاضلاب های صنعتی طبقه بندی می شوند.
خطوط تولیدی در صنایع غذایی به دو گروه کارخانه های فصلی و غیرفصلی تقسیم می گردند. منظور از خطوط فصلی کارخانه هایی هستند که تنها در فصول خاصی فعالیت دارند. اما کارخانه های غیر فصلی در کل سال مشغول فعالیت و تولید هستند. به عبارتی دائماً در حال تولید پساب می باشند. از آنجایی که در اغلب بخش ‌های خود از آب استفاده می‌کنند لذا حجم آب مصرفی در سال رقم قابل توجه ای را شامل خواهد شد. با این تفاسیر پروسه تصفیه فاضلاب صنایع غذایی می تواند کمک شایانی برای این صنایع باشد.

 

واحد های مصرف کننده آب در صنایع غذایی 

 • بخش ‌های مربوط به خنک سازی
 • خطوط تولیدی مواد غذایی
 • مخازن بخار و تولید بخار
 • آب های مصرفی در بخش ‌های نظافت و خدمات

 

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

 

روش های استفاده شده در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی 

به طور کلی با کمک سه روش فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می توان این فاضلابها را تصفیه نمود. در ادامه به شرح جزئیات این متد ها می پردازیم.

تصفیه پساب به روش فیزیکی (مکانیکی)

با کمک این روش می توان به آسانی پروسه تفکیک ترکیبات زائد و جامد را انجام داد. با این مرحله سایر پروسه های تصفیه فاضلاب تسهیل می یابند. در حقیقت این پروسه به عنوان مرحله “پیش تصفیه” به شمار می رود. در این گام از مراحل زیر به منظور انجام عملیات تفکیک سازی استفاده می شود :

 • آشغالگیری
 • دانه گیری
 • شناورسازی
 • حوضچه های متعادل کننده

تصفیه پساب به روش شیمیایی

این مرحله در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی با نیت تسهیل واکنش ها در سایر پروسه ها انجام می گیرد. انجام و کمک گرفتن از این روش ها نقش بسزایی در روند کلی تصفیه پساب خواهد داشت. با توجه به فضای کاربری می ‌توان از انواع متد و ترکیبات متنوع برای این امر استفاده نمود. به طور مثال :

 • عملیات تنظیم pH
 • فرایند اکسید نمودن مواد آلی پایدار
 • گندزدایی ها و رفع بو
 • انعقاد و تشکیل لخته
 • جذب سطحی مواد آلی شناور و مقاوم

تصفیه پساب صنایع غذایی

 

تصفیه پساب به روش بیولوژیکی

همانطور که انتظار می رود در این روش قرار است از یک سری میکروارگانیسم ‌مفید و تجزیه کننده کمک گرفته شود. میکروارگانیسم ها به واسطه ویژگی های خاصشان در روند فعل و انفعالات و تجزیه ترکیبات بسیار مثمر ثمر خواهند بود؛ به طوری که ترکیبات کلوئیدی و یا حتی ذرات مضر به‌ خوبی تجزیه خواهند شد. در اغلب مواقع گاز متان به عنوان یک خروجی و در نتیجه این پاکسازی از پروسه خارج می شود. به عبارتی کاربر علاوه بر انجام پروسه و بازیافت مجدد آب می تواند از گاز متان در سایر مصارف بهره بگیرد. البته میکروارگانیسم ها به منظور ایفای نقش شان نیازمند شرایط خاصی می باشند؛ مثلا بایدpH و سایر عوامل محیطی برای زنده ماندن آنها فراهم باشد.
به طور کلی این روش به دو طریق “میکروارگانیسم های هوازی” و “میکروارگانیسم های بی هوازی” انجام می شود.

روش اول تصفیه بیولوژیکی/ میکروارگانیسم های هوازی

شامل روش های EAAS ، MBBR و IFAS  می شود.

۱.IFAS

یکی از متد مفید در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی این حالت است. در این متد از مواردی مثل فیلتر های جذب کننده، کنتاکتورهای در حال گردش و بخش‌ های مضاعفی برای پاکسازی بیولوژیکی کمک گرفته می شود. عامل اصلی تصفیه کننده؛ لجن فعال همراه با رشد ثابت و معلق است.
در مبحث پاکسازی بیولوژیکی به طور کلی دو مدل مدیا مورد استفاده واقع می شوند. مدیا ها شامل انواع ثابت و معلق هستند. نمونه های ثابت برای تعبیه و استفاده نیاز به مخازن وسیع تری دارند. مکانیسم عملکرد آنها به این شکل است که یک مدیای بزرگ که بر روی سطح آن لجن به شکل ثابت و معلق تجمع یافته در بخش کف مخزن فیکس شده است. دو فاکتور سطح و یکنواختی تماس در این مدل کمتر می باشد.

در مدیاهای معلق؛ مخازن استفاده شده وسعت کمتری دارند؛ بر روی آنها لجن هایی با رشد معلق و ثابت تجمع می یابند و در نهایت در کل فاضلاب پخش می شوند. بهره گیری از این مدیا ضمن استفاده از مدیا های کوچکتر سبب یکنواختی عملیات تصفیه خواهد شد.

 

تصفیه بیولوژیکی با روش IFAS

 

۲.MBBR (راکتور بیوفیلم بستر متحرک)

این روش عملکرد و راندمان بسیار راضی کننده ای دارد. از دیگر فواید مثبت آن می توان به اشغال فضای کمتر و هزینه مقرون به صرفه اشاره نمود. مکانیسم عملکرد این روش بدین شکل است که صدها هزار بیوفیلم پلی اتیلنی که شامل کاور بیوفیلمی می باشند در مخازن پساب فاضلاب به گردش در می آیند. میکروارگانیسم های استفاده شده شامل هتروتروفیک و اتوتروفیک هستند.

۳.EAAS

این مکانیسم با کمک هوادهی گسترده انجام می پذیرد. نتیجه بکارگیری این متد پاکسازی ترکیباتی چون  BOD و COD می باشد.

 

روش دوم تصفیه بیولوژیکی / میکروارگانیسم های بی هوازی

شامل روش های UASB و ABR  می شود.

۱.UASB (لجن بی هوازی جریان رو به بالا)

به منظور تصفیه پساب؛ یک لایه لجن دانه ای معلق مانند پتو بر روی فاضلاب ایجاد می شود. چرا که باکتری ها تنها در شرایط بدون حضور اکسیژن ایفای نقش می کنند. این لایه؛ پساب را به جهت بالا هدایت می ‌کند و باکتری های بی هوازی ایفای نقش خواهند کرد. در طی این عملیات حجم زیادی متان تولید می شود. کاربر می ‌تواند از این گاز به منظور تولید انرژی در سایر واحد ها بهره بگیرد. حتی امکان صادر نمودن متان به یک کارخانه دیگر نیز وجود دارد.

 

روش بیولوژیکی با روش UASB

 

۲.ABR (راکتور بافلدار بی هوازی)

در این پروسه از چندین محفظه در یک راکتور کمک گرفته می شود. در این روش نیز همانند مورد قبل به منظور تصفیه پساب صنایع غذایی از یک لایه لجن فعال استفاده می شود.

 

سخن پایانی در باب تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

به منظور کسب نتیجه با راندمان بالا عموما روش ها به شکل ترکیبی استفاده می شوند. اما بسته به خطوط تولیدی و یا نوع صنعت ممکن است پکیج ها با یکدیگر متفاوت باشند. لذا شما به منظور خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی بایستی با کارشناسان بخش فروش مشورت کنید. فاکتورهایی مثل نوع محصول تولیدی، حجم پساب تولید شده، ترکیبات موجود و هزینه میتوانند بر روی پکیج انتخابی تاثیر گذار باشند.

برای مطالعه ی مقاله های بیشتر در این زمینه می توانید به این لینک مراجعه کنید.


همچنین میتوانید درباره سیستم های تصفیه فاضلاب چرم سازی مطالعه کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.