دسته‌بندی نشده

تصفیه آب خاکستری

تصفیه آب خاکستری

آب های خاکستری از حمام های خانگی، آب لباسشویی ها و خروجی آشپزخانه نشات می گیرند. آمارها نشان می دهد که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از فاضلاب تخلیه شده به فاضلابT دارای آب خاکستری است. بنابراین با بازیافت و تصفیه آب خاکستری، می توان بار زیرساخت ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی، قصد دارد در این مقاله به راهکار تصفیه آب خاکستری و بازگردانی آن برای مصرف مجدد پرداخته و انواع روش های تصفیه این فاضلاب را بررسی کند.

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده و مصرف آب خود هم باشید

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

بررسی مسئله

آب های خاکستری از حمام های خانگی، آب لباسشویی ها و خروجی آشپزخانه نشات می گیرند. آمارها نشان می دهد که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از فاضلاب تخلیه شده به فاضلابT دارای آب خاکستری است. بنابراین با بازیافت و تصفیه این آب، می توان بار زیرساخت ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. همچنین با تصفیه آب خاکستری با سیستم های بازیافتی می توان به کارآیی و بهره وری عالی رسید.

به طور معمول ممکن است با طیف گسترده ای از مواد نامحلول و محلول مانند مواد شوینده، خاک، پرز، موی انسان، بزاق، پوست و سایر ناخالصی ها آلوده باشد. خواه آلاینده آلی باشد یا معدنی، ذرات معلق یا میکروبی و سورفاکتانت یا شوینده که یک سیستم تصفیه آب خاکستری مناسب می تواند به رسیدن به کیفیت مطلوب آب کمک کند. لازم به ذکر است که تصفیه آب خاکستری زمانی که با آب سیاه یا فاضلاب توالت فرنگی مخلوط می شود، بسیار دشوار تصفیه می شود. تمیز کردن آن نیز بسیار دشوار خواهد بود، زیرا سطح آلودگی بسیار بالایی را به دنبال دارد.

قسمت های مختلف تصفیه آب خاکستری

 • نقطه جمع آوری

این نقطه شروع سیستم تصفیه است که در آن آب از خانه ها و مکان های مختلف جمع آوری می شود. مهم است که نگهداری در نقاط جمع آوری به درستی انجام شود.

 • غربالگری هوازی

این فرایند شامل حذف مواد نامحلول از فاضلاب است. این فرایند به طور موثری مواد را به باقی مانده تقریباً ناچیزی که در سیستم فاضلاب عمومی تخلیه می شود، کاهش می دهد. آب خاکستری باقی مانده به مرحله دوم می رود.

 • تصفیه بیولوژیکی

در این فرایند هوا به داخل آب منتقل می شود تا باکتری ها بتوانند ناخالصی ها را تا حد زیادی مصرف کنند. برای دستیابی به حداکثر سطوح متابولیزه، غلظت پایدار زیست توده در محفظه حفظ می شود. در نتیجه تقریباً همه زباله های ورودی تمیز می شوند و مقدار باقی مانده آن حداقل خواهد بود. به طور معمول  ۹۹.۹ درصد از آب را می توان مجدداً مورد استفاده قرار داد که کارایی بسیار بالایی دارد.

 • اولترافیلتراسیون

غشاهای مخصوص با منافذ میکروسکوپی با باکتری ها، ویروس ها و ذرات مقابله می کند که فرآیند اولترافیلتراسیون نامیده می شود. غشاها باید مرتباً با شستشوی هوا تمیز شوند تا حداکثر تمیز شدن را تضمین کنند.

 • ضدعفونی با روش UV

لامپ های ماوراء بنفش برای محافظت بیشتر در برابر عوامل بیماری زا استفاده می شوند. این فاکتور به عنوان یک مانع اضافی عمل می کند.

 • کلرزنی

کلر در سیستم شبکه سازی و ذخیره سازی به آب اضافه می شود. با یونیزه کردن مولکول های آب ناخالصی ها از بین می رود.

 • ذخیره آب تصفیه شده

آب تمیز تصفیه شده در واحد ذخیره سازی نگهداری می شود تا بتوان از آن در چندین برنامه استفاده کرد. شستشوی توالت، آبیاری سطحی و ماشین های لباسشویی عمومی چند نمونه این برنامه ها هستند.

 

سیستم تصفیه

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

چرا یک سیستم تصفیه آب خاکستری را انتخاب کنیم؟

ما علاوه بر اینکه بهترین تولید کننده تصفیه آب خاکستری هستیم، سیستم های بازیافت این آب با کیفیت بالا را برای کارخانه ها نیز تأمین می کنیم که به منظور کاهش بار قابل توجه در سیستم فاضلاب عمومی و افزایش کارایی فرآیند استفاده می شوند. از آنجایی که آب تصفیه شده می تواند در چندین مورد استفاده شود، مصرف آب شیرین را کاهش می دهد.

از سویی باعث صرفه جویی در منابع عمومی می شود. این کار بار را برای مخازن سپتیک یا سیستم فاضلاب عمومی کاهش می دهد، در عین حال طول عمر مخازن سپتیک افزایش می یابد. سیستم تصفیه کاهش جریان آب در سیستم زهکشی و کارایی بهتر سیستم را تضمین می کند. همچنین هزینه تولید را کاهش می دهد. در نهایت منجر به کاهش جریان آب، کاهش بار بر روی شبکه پمپاژ و تصفیه خانه های شهری می شود. هنگامی که جریان آب آلوده در سیستم تصفیه کاهش می یابد، تأثیرات محیطی نیز کاهش می یابد.

آیا استفاده از تصفیه آب خاکستری ایمن است؟

میلیون ها سیستم تصفیه این نوع آب در سراسر جهان راه اندازی شده اند که برای زندگی انسان و حیوانات خانگی کاملاً بی خطر هستند. با این حال هنگام نصب سیستم باید به چند نکته زیر توجه کرد:

 • آب تصفیه شده تمیز و خالص به نظر می رسد اما مطمئناً برای نوشیدن ایمن نیست. بنابراین انسان و حیوانات خانگی باید از مصرف داخلی آن خودداری کنند.
 • آب تصفیه شده نباید در باغ، آشپزخانه یا سیستم های آب پاش استفاده شود. با این وجود می توان از آن برای آبیاری سطحی استفاده کرد.
 • نگهداری آب خاکستری بیش از ۲۴ ساعت به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • فیلترهای مخزن باید بدون پرز نگه داشته شوند. مخازن نگهدارنده برای جلوگیری از تجمع لجن به نظافت منظم نیاز دارند.
تصفیه آب خاکستری

مراحل یکی از روش های تصفیه

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

سیستم بازگردانی و تصفیه

همانطور که گفته شد این آب حاصل از شستشوی سینک­، روشویی، حمام­ و موارد مشابه بجز فاضلاب سنگین انسانی است. واحدهای مسکونی، تجاری، هتل ­ها و اماکن عمومی، کارگاه­ های شستشوی صنعتی مانند کارواش­، قالیشویی، کارخانجات شستشو و بسته بندی مواد غذایی، خشکبار و سبزیجات از جمله کاربردهای این نوع بیوفیلتر است. آب حاصل از تصفیه می ­تواند جهت شستشوی محوطه و خودرو، آبیاری گیاهان، تامین آب تانک ­ها و نیز در کاربردهای صنعتی قابل استفاده است.

مزایای سیستم تصفیه پویا ژن آزما

سیستم تصفیه پویا ژن آزما مزایای زیر را در بر دارد:

 • کیفیت تولید پساب عالی
 • نیاز به نگهداری کمتر دارد.
 • عملکرد مداوم
 • مصرف کم منابع
 • فضای چندانی نیاز ندارد.
 • استفاده از آن بسیار آسان است.
 • قابلیت جابجایی یکی از ویژگی های ویژه این سیستم به حساب می آید.
 • راه اندازی آن به صورت اتوماتیک است و کار کردن با آن نیاز به دانش خاصی نیاز ندارد.
 • قیمت نهایی آن مناسب بوده و هزینه های راهبردی کمتری را در بر دارد.
 • بدون نیاز به حوضچه بتنی

اگر به این موضوع علاقمندید میتوانید از این لینک به زبان انگلیسی درباره این مسئله مهم مطالعه کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده و بتوانیم با کمک شما با استفاده از سیستم های تصفیه آب و فاضلاب پویاژن به این خشکسالی غلبه کنیم و محیط زیست درحال نابودیمان را نجات دهیم.


همچنین میتوانید درباره سیستم های تصفیه فاضلاب کشتارگاه مطالعه کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.