-

تصفیه فاضلاب رستوران

جالب است بدانید که فاضلاب های تولیدی از سوی رستوران ها نیز در دسته فاضلاب های صنعتی برشمرده می شوند.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی، قصد دارد در این مقاله در باب تصفیه فاضلاب رستوران و روش های قابل استفاده در این موارد صحبت کنیم.

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده و مصرف آب خود هم باشید.

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

کلیه روش های قابل اجرا در تصفیه فاضلاب رستوران

تمامی فاضلاب های مراکز تجاری، کترینگ ها، آشپزخانه های صنعتی، مکان های اداری، تفریحی و همچنین تمامی فضاهای عمومی که سرو غذا انجام می دهند در این دسته جای داده می شوند. با توجه به فضای خاص این اماکن؛ چربی گیر ها یکی از ترکیبات همیشگی و ملزم در تصفیه این پساب ها محسوب می شوند.

از آنجایی که پساب های تولیدی حاصل پخت و پز، شستن ظرف ها، شستشوی زمین، فاضلاب های سرویس های بهداشتی و شستن البسه و پارچه ها می باشد لذا شاهد حضور انواع ترکیبات مثل روغن ها، شوینده ها، کلوئید، BOD و COD و … در پساب خواهیم بود. با این تفاسیر به منظور انجام عملیات پاکسازی با راندمان بالا می بایست منشاء ورود آب ها به شکل دقیق مشخص گردد.

حجم پساب تولیدی در رستوران ها چقدر است ؟

ابتدا به منظور محاسبه این حجم باید شیوه پخت و پز(سنتی و صنعتی) و میزان غذاهای مصرفی در آن مکان بررسی شود. اما کارشناسان بهترین روش برآورد این میزان را اندازه گیری آب مصرفی مطرح کرده اند. یعنی این طور عنوان می کنند که حدود ۸۰ درصد آب مصرفی را می توان به عنوان فاضلاب یا پساب در نظر گرفت.
همچنین به منظور اندازه گیری فاضلاب از لحاظ کمیتی می توان از سرانه تولید فاضلاب و تعداد پرس های غذای پخته شده نیز کمک گرفت. به طور سالانه به جهت پخت هر پرس غذا چیزی حدود ۱۵ الی ۲۰  لیتر آب استفاده می شود. حال باید این عدد را در تعداد پرس های تولیدی ضرب نمود.
به منظور سنجش کیفی فاضلاب نیز بایستی به فاکتورهایی مثل نوع رستوران، نوع غذا های تولیدی، گرید بهداشتی، فاضلاب وارد شده و همچنین حجم غذای سرو شده توجه نمود.

پساب رستوران ها

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

 

انواع روش های تصفیه فاضلاب رستوران

چربی گیر

بدون شک یکی از کلیدی ترین گام های تصفیه فاضلاب رستوران ‌ها این مورد است. وظیفه برخی ترکیبات، تفکیک سازی چربی، گریس و روغن ها از سایر پساب ها می باشد. این مرحله از آن جهت حائز اهمیت است که روغن ها قابلیت انحلال آلاینده های آلی در خود را دارا می باشند. از طرفی هنگامی که دما افت کند در لوله ها تجمع می یابند و با انسداد لوله از عبور سایر ترکیبات جلوگیری خواهند کرد. دلیل سوم این است که گریس ها بار آلی پساب را افزایش می ‌دهند و این موضوع سبب سخت شدن پاکسازی بیولوژیکی پساب خواهد شد. با این تفاسیر استفاده از چربی گیر ها اجتناب ناپذیر است. اما این ترکیبات شامل طیف گسترده هستند از مهمترین آنها می توان به چربی گیر  API، CPI و DAF اشاره نمود.

_ چربی گیر API:   به منظور تفکیک انواع چربی ها و ذرات جامد معلق استفاده می ‌شود.

_ چربی گیر CPI:  به منظور جداسازی چربی های آزاد در عملیات تصفیه آب دو مرحله ای کاربرد دارد. در حقیقت مکانیسم عمل این ترکیبات بدین صورت است که فاز سنگین تر در قسمت زیرین و فاز سبک تر در قسمت سطحی جای می گیرد. در نهایت با کمک یک پارو، روغن هایی که در سطح آب جمع شده اند جداسازی خواهند شد.

_ چربی گیر DAF: این چربی گیر نه تنها در تصفیه فاضلاب رستوران بلکه در بسیاری از مکان های دیگر نیز مثمر ثمر می باشد. چرا که علاوه بر چربی می تواند به تفکیک سایر ذرات معلق نیز بپردازد.

مکانیسم موثر در ضمن استفاده از این ترکیبات، هوادهی به فاضلاب می باشد. البته در مواردی که در صورت استفاده از اکسیژن امکان انفجار سیستم وجود داشته باشد؛ هوادهی توسط نیتروژن انجام می پذیرد.

چربی گیری DAF

سپتیک تانک

از اجزای کمک کننده و مفید در پاکسازی فاضلاب رستوران ها، مخزن های سپتیک تانک هستند. مواد استفاده شده در این مخزن ها از پلاستیک ‌های فشرده و یا فایبرگلاس می باشد. مکانیسم عمل موثر در آنها ایجاد خلا به منظور جداسازی ترکیبات جامد و آلی است.

تصفیه با روش MBBR  (راکتور بیوفیلمی بستر متحرک)

از مزایای این روش می توان به بازدهی بالا و نیاز به فضای کم برای عملکرد آن اشاره نمود. به منظور استفاده از این متد می بایست صدها هزار بیوفیلم پلی اتیلن که توسط ترکیبات خاصی کاور شده اند در سطح فاضلاب جریان یابند تا با حرکت خود عملیات پاکسازی را پیش ببرند. در حقیقت بیوفیلم های استفاده شده موجب رشد باکتری های مفیدی چون اتوتروفیک و هتروتروفیک می شوند.

تصفیه با روش MBR (بیو راکتور غشایی)

واسطه اصلی عملکرد این روش بهره گیری از یک غشا به منظور انجام عملیات فیلتراسیون است. در نهایت با کمک روش بیولوژیکی تصفیه پساب ها تکمیل می شود.

تصفیه با روش MBR

تصفیه با روش  IFAS

در این مکانیزم شاهد استفاده از فیلترهای جاذب و کنتاکتورهای در حال گردش به علاوه قسمت هایی به منظور پاکسازی بیولوژیکی می باشیم. در حقیقت این مکانیزم مشتق شده از سیستم “لجن فعال با رشد چسبیده” و “لجن فعال با رشد معلق ” می باشد.

 

تصفیه به روش IFAS

تصفیه با روش  EAAS

عملیات پاکسازی در این متد از طریق هوادهی گسترده و به شکل اصلاح شده همراه با لجن فعال انجام می پذیرد. در گام نخست فاضلاب درون یک شفاف کننده اولیه هدایت می ‌شود. سپس تصفیه بیولوژیکی بر روی آن اجرا خواهد شد. از مزایای این حالت می توان به این موارد اشاره نمود که غلظت لجن پایانی بیشتر از سایر موارد است. ضمن آنکه هزینه اجرا و طراحی آن نیز برای کاربر مقرون به صرفه تر می باشد.

تصفیه به روش EAAS

مزایای بهره گیری از متد های بیولوژیکی :

  • مدیریت و راهبری آسان
  • راندمان نهایی قابل قبول
  • از لحاظ راه اندازی و نگهداری؛ هزینه ‌های این روش ها در قیاس با سایر متدها کمتر است.
  • عمر بهینه و کیفیت بالا
  • فضای مورد نیاز کمتر از سایر موارد
  • فاقد بو و آلودگی

سخن پایانی و نتیجه گیری در باب موضوع تصفیه فاضلاب رستوران

تمامی روش های ذکر شده می‌ توانند مزایا و معایب خاص خود را به دنبال داشته باشند. در نتیجه نمی توان به طور دقیق و کلی یک روش را به عنوان بهترین حالت برشمرد. در حقیقت شما باید بر اساس شرایط و فضای کاربری روش مناسب را برگزینید. در چنین شرایطی بهتر است از متخصصین و یا مشاورین این حوزه کمک بگیرید.

برای مطالعه ی مقاله های بیشتر در این زمینه می توانید به این لینک مراجعه کنید.


همچنین میتوانید درباره سیستم های تصفیه فاضلاب صنایع غذایی مطالعه کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.