دسته‌بندی نشده

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

تولید طیور، تخم مرغ و لبنیات طیف وسیعی از ضایعات حیوانی را تولید می کند. تمامی این ضایعات به فاضلاب رانده می شوند و آب زیادی برای تمیز کردن یک کشتارگاه مصرف می شود. سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه یکی از راهکارهایی است که امروزه توانسته به کشتارگاه ها در تصفیه فاضلاب و صرفه جویی در مصرف آب کمک کند.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی، قصد دارد در این مقاله به راهکار تصفیه فاضلاب کشتارگاه پرداخته و انواع روش های تصفیه این فاضلاب را بررسی کند.

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده و مصرف آب خود هم باشید

برای محاسبه قیمت سیستم تصفیه صنعتی پویاژن کلیک کنید

هنگام تصفیه فاضلاب ها با بار ارگانیک بالا، فناوری تصفیه با استفاده از انرژی به اضافه راهکارهای جدید از جمله سیستم های تصفیه مقرون به صرفه می تواند کیفیت پساب را بهبود بخشد.

روزانه در جهان گوشت بسیار زیادی مصرف می شود. در کشتارگاه های گاو، جریانهای فاضلاب معمولاً شامل تصفیه آب از خط ذبح و همچنین تمیز کردن، تولید بار ارگانیک که شامل چربیها و سایر محصولات زاید حیوانی است. تولید طیور، تخم مرغ و لبنیات نیز طیف وسیعی از ضایعات حیوانی را تولید می کند.

تمامی این ضایعات به فاضلاب رانده می شوند و آب زیادی برای تمیز کردن یک کشتارگاه مصرف می شود. سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه یکی از راهکارهایی است که امروزه توانسته به کشتارگاه ها در تصفیه فاضلاب و صرفه جویی در مصرف آب کمک کند.

کشتارگاه

جریان های فاضلاب کشتارگاه بدون تصفیه که نیاز به روشهای تصفیه با اکسیژن بالای بیولوژیکی یا BOD و اکسیژن شیمیایی یا COD دارند، می توانند مشکلات جدی را برای سیستم های تصفیه فاضلاب شهری ایجاد کنند. به همین دلیل داشتن یک سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه داخلی اولویت اصلی صنعت گوشت است اما این امر می تواند چالش های زیادی را به به دنبال داشته باشد. سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه پویا ژن آزما یکی از سیستم های تصفیه ای می باشد که می تواند این چالش ها را برای شما به حداقل برساند.

راهکار سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه

به دلیل چالش های بسیار زیاد در تصفیه فاضلاب کشتارگاه، چندین مرحله تصفیه فاضلاب کشتارگاه وجود دارد که در اینجا قصد داریم به هر یک از آنها بپردازیم. یکی از روش های تصفیه به این صورت است که، شناورسازی هوای حل شده که به DAF در روند تصفیه موسوم است، یکی از اولین مراحل تصفیه فاضلاب کشتارگاه برای حذف ذرات معلق در فاضلاب است.

DAF تقریباً ۸۰ درصد بار آلی و ۶۵ درصد بار نیتروژن را حذف می کند. پس از این مرحله لجن با استفاده از روش بی هوازی تصفیه می شود. روش بی هوازی متکی به میکروارگانیسم ها است تا مواد تجزیه پذیر را در غیاب اکسیژن تجزیه کند. می توان از آن برای پردازش طیف وسیعی از مواد آلی از مواد غذایی و ضایعات حیوانی گرفته تا ضایعات چمن و کاغذ استفاده کرد. علاوه بر این روش بی هوازی مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این فرایند بیوگاز تولید می کند.
 • در درجه اول متان یا CH4 و دی اکسید کربن یا CO2 تولید می کند که می تواند به انرژی الکتریکی و حرارتی تبدیل شود.

 • این منبع تمیز و قابل اعتماد انرژی به امکانات فرآوری مواد غذایی مانند کشتارگاه ها اجازه می دهد نه تنها هزینه های عملیاتی را جبران کنند، بلکه فاضلاب ها را به منبع درآمد تبدیل کنند.

دانستن این نکته مفید است که ۱ تن لجن شناور با ۱۰ درصد جرم بدست آمده می تواند تا ۶۰ متر مکعب متان تولید کند. پس از تصفیه به روش بی هوازی، جرم باقیمانده با قوام بالا جدا می شود. معمولاً لجن جامد در چرخه تصفیه فاضلاب کشتارگاه به میزان کمتر از ۲۰ درصد جریان فاضلاب و زباله ورودی، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. حتی ممکن است بعدها به عنوان کود نیز فروخته شود. تصفیه بخش مایع تحت فرآیندهای اضافی انجام می شود که ممکن است شامل نیتریفیکاسیون و نیتروژن زدایی برای برآوردن استانداردهای هدف باشد.

اما روشی که شرکت پویاژن آزما متفاوت بوده و از مزایای بسیاری برخوردار است که در آخر این مطلب به آن میپردازیم.

انرژی حاصل از تصفیه فاضلاب کشتارگاه

به عنوان یک امتیاز در فرایند تصفیه فاضلاب کشتارگاه، می توان به موارد مهمی اشاره کرد. وقتی فاضلاب به درستی متعادل شود، می تواند هزینه های عملیاتی و سرمایه ای را کاهش دهد. این امر به ویژه در مورد فناوری های اتلاف انرژی مانند روش بی هوازی صدق می کند. از ۱.۳ میلیارد تن مواد غذایی که سالانه در سراسر جهان هدر می رود، کمتر از ۱۱ درصد به انرژی تبدیل می شوند.

میزان بیوگاز تولید شده از روند تصفیه فاضلاب کشتارگاه و ضایعات مواد غذایی به میزان رطوبت و ترکیب آن بستگی دارد. ضایعات غذایی با رطوبت کم، بیوگاز بیشتری تولید می کند، همانطور که چربی ها و پروتئین ها تولید می کنند. اما، وقتی پای کار به میان می آید، آیا اتلاف انرژی منطقی است؟ در واقع، اپراتورهای سیستم های تصفیه فاضلاب کشتارگاه می دانند که ممکن است هزینه ای را بپردازند. شرکت های فرآوری طیور که روزانه ۴۰ هزار مرغ را پردازش می کند، در حال صرفه جویی و تبدیل ضایعات به انرژی هستند.

مزایای سیستم های تصفیه فاضلاب پویا ژن آزما

سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه پویا ژن آزما یکی از سیستم ها فوق العاده برای تصفیه جریان آب های آلوده کشتارگاه ها محسوب می شود که تا به امروز توانسته به طور کاربردی شایستگی خود را اثبات کند. از جمله مزایای سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش انواع آلاینده های موجود در فاضلاب ها به میزان ۹۵ تا ۹۹ درصد که حد مجاز سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
 • فرایند تصفیه فاضلاب کشتارگاه به صورت پیوسته و بدون حوضچه بتنی انجام می شود.
 • می توان از آب هایی که از سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه عبور می کنند در چرخه کار مجدداً استفاده کرد.
 • فضای چندانی نیاز ندارد.
 • استفاده از آن بسیار آسان است.
 • هزینه نگهداری کمتری را نسبت به سایر سیستم های تصفیه فاضلاب کشتارگاه در بر دارد.
 • قابلیت جابجایی یکی از ویژگی های ویژه این سیستم به حساب می آید.
 • و راه اندازی آن به صورت اتوماتیک و کار کردن با آن نیاز به دانش خاصی است.
 • قیمت نهایی آن مناسب بوده و هزینه های راهبردی کمتری را در بر دارد.

اگر به این موضوع علاقمندید میتوانید از این لینک به زبان انگلیسی مقاله ای معتبر را مطالعه کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده و بتوانیم با کمک شما با استفاده از سیستم های تصفیه آب و فاضلاب پویاژن به این خشکسالی غلبه کنیم و محیط زیست درحال نابودیمان را نجات دهیم.


همچنین میتوانید درباره سیستم های تصفیه آب خاکستری مطالعه کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.